Проголошення Декларації прав дитини

20 листопада 1959 року відзначається 61 річниця схвалення та проголошення Генеральною Асамблею ООН Декларації прав дитини.

Користуючись нагодою, хочемо нагадати, які саме принципи про права дитини закріплено у вказаному документі:

  1. Дитині повинні належати всі зазначені в цій Декларації права. Ці права мають визнаватися за всіма дітьми без будь-яких винятків і без відмінностей чи дискримінацій за ознакою раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження або іншої обставини, що стосується самої дитини чи її сім’ї.
  2. Дитині законом або іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, які дозволили б їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та у соціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи та гідності.
  3. Дитині має належати від її народження право на ім’я і громадянство.
  4. Дитина повинна користуватися благами соціального забезпечення.
  5. Дитині, яка є неповноцінною у фізичному, психічному або соціальному відношенні, повинні забезпечуватися спеціальні режим, освіта і піклування, необхідні з огляду на її особливий стан.
  6. Дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння.
  7. Дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безкоштовною і обов’язковою, в усякому разі на початкових стадіях.
  8. Дитина повинна за всіх обставин бути серед тих, хто першими одержують захист і допомогу.
  9. Дитина повинна бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості і експлуатації.
  10. Дитина має бути захищена від практики, яка може заохочувати расову, релігійну або будь-яку іншу форму дискримінації.

На реалізацію положень Декларації прав дитини Україною прийнято ряд нормативно-правових актів та внесено зміни до існуючого законодавства, зокрема Конституції України, Сімейного кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей», Закону України «Про охорону дитинства» та інших.

Так які ж права у дітей в Україні? Ось перелік основних прав: на ім’я; на охорону здоров’я та безоплатну медичну допомогу; на безкоштовну середню освіту; на проживання разом з сім’єю та спілкування з батьками; на розвиток, в тому числі і через молодіжні організації; на забезпечення якнайкращих інтересів дитини; на гарантування кожній дитині права на свободу, особисту недоторканність та захист гідності; на відпочинок і дозвілля; на соціальну захищеність та інші.

Разом з тим, за порушення прав дитини, передбачено настання відповідальності, так Сімейним кодексом України визначено позбавлення батьківських прав, Кодексом України про адміністративні правопорушення -штраф, Кримінальним кодексом України – обмеження або позбавлення волі.

Нагадуємо про існування Національної дитячої «гарячої» лінії, що функціонує за номерами 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарного телефону) та 116 111 (безкоштовно з мобільного телефону) яка приймає дзвінки від дітей та дорослих, чиї запити стосуються дітей.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *