Проблема туберкульозу

Протягом останнього десятиріччя епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні значно погіршилась

     Протягом останнього десятиріччя епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні значно погіршилась. Ця соціально небезпечна інфекційна хвороба стала проблемою для багатьох країн світу.

    Кожен з нас щодня вирішує безліч різних проблем та питань. Часом «нагальні» та «невідкладні» справи примушують забути про себе. Навіть почуваючи себе хворими, ми відкладаємо візит до лікаря, бо не вважаємо нашу недугу вартою уваги та дорогоцінного часу. Іноді бракує необхідної інформації, або нами володіють хибні переконання, які заважають вчасно звернутися за допомогою, отже просимо ознайомитись та дослухатись до наданої нижче інформації.

ЗАХВОРЮВАННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ – НАГАЛЬНА ПРОБЛЕМА СУСПІЛЬСТВА

Рівень захворюваності в Україні

      За критеріями ВООЗ, Україну віднесено до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, і це вище, аніж у більшості країн Центральної та Східної Європи.

    Його недаремно називають «хворобою епохи змін». Саме з 1995р. в Україні зареєстровано вже епідемію на туберкульоз. Захворювання перевищує епідеміологічний поріг майже у 3 рази.

     Ключова роль у профілактиці туберкульозу та інших негативних явищ серед учнів належить системі шкільної освіти, яка забезпечує найбільш масове охоплення молоді. Одним із провідних завдань у профілактиці цього захворювання є охоплення учнів різноманітними інформаційними програмами. Важливо, щоб ця інформація була достовірною, науково обґрунтованою та правдивою, і водночас, доступною для розуміння й адекватного сприйняття дітьми та підлітками.

      Запропоновані рекомендації – своєрідний методичний посібник для працівників освіти. Вважаючи, що в основі діяльності кожного педагога мають бути знання та творчий підхід, ми сподіваємось, що ці матеріли будуть корисні під час організації різноманітних форм роботи з зазначеної проблеми.

Що треба знати про туберкульоз?

     Це небезпечне важке інфекційне захворювання, яке вже тисячоліття «випробовує» людство на міцність. Збудник туберкульозу – мікобактерія (паличка Коха). Вона стійка до впливів зовнішнього середовища. Потрапляючи в грунт та стічні води, зберігає свою життєздатність до 1 року, у житлових приміщеннях  1-1,5 року. Пряме сонячне проміння вбиває збудника за 1-1,5 години, а розсіяне світло – за 1-1,5 місяці. Низька температура практично не діє на збудника, а гине він лише при кип’ятінні (не менше як за 50 хвилин) та під дією ультрафіолетового проміння (3-5 хвилин). Основними дезінфікуючими засобами є речовини, що містять хлор.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАРАЖЕННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

Причини та умови зараження на туберкульоз

     Туберкульозні палички потрапляють безпосередньо в легені найчастіше під час вдихання забрудненого повітря, а також споживання заражених продуктів, зокрема некип’яченого молока, недовареного м’яса від хворих на туберкульоз тварин. Зараження може відбутися і при недотриманні правил особистої гігієни, під час спільного користування речами і посудом хворого. Особливо чутливі до інфекції діти. Тому недопустимо, щоб вони контактували з хворим на «відкриту» форму туберкульозу.

     Незалежно від того, яким чином мікобактерії проникли в організм, вони оселяються в тому органі, опірність якого до хвороби найменша. Це можуть бути легені, кістки, нирки, очі, шкіра, м’язи, печінка, мозок, сечо-статеві органи тощо.

Що сприяє розвитку захворювання?

     Інфікованість населення туберкульозом в Україні сягає 80-90%. Але далеко не всі мають прояви захворювання. Захворюють на туберкульоз лише 5-10% від інфікованих.

     Найбільше уразливі люди зі зниженим імунітетом: унаслідок тривалого стресу, поганого харчування, перемерзання, перенесення застудних чи інших недугів, травм, операцій.

     Значно збільшується ризик виникнення захворювання на туберкульоз у людей, які курять, часто вживають алкоголь або наркотики, у ВІЛ-інфікованих.

     Нікотин, потрапляючи в кров, звужує судини, утруднює кровообіг, унаслідок чого органи і тканини отримують менше кисню. Сажа та інші шкідливі речовини викликають хронічне запалення слизових оболонок дихальних шляхів. Тому курці найбільш вразливі до захворювання на туберкульоз, майже до 90% за статистикою, а щодо вживання алкоголю, як вважають учені, туберкульоз буде невиліковною хворобою.

Перші ознаки захворювання

     Спочатку симптоми найчастіше невиразні, захворювання перебігає під маскою грипу, бронхіту, запалення легенів. Якщо хворий скаржиться на нездужання, швидку втомлюваність, тривале підвищення температури (більше 7 діб), надмірну спітнілість (особливо вночі), втрату апетиту, страждає від задишки, кашлю, болю в грудях, неодмінно звертайтесь до лікаря для поглибленого обстеження.

     Сучасна медицина володіє дуже ефективними методами виявлення туберкульозу на ранніх стадіях (мікробіологічні, флюорографічні тощо).

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ СУЧАСНОЇ МЕДИЦИНИ

Протитуберкульозне щеплення

     Одними із головних заходів з профілактики туберкульозу є запобіжні протитуберкульозні щеплення – БЦЖ. За допомогою цієї вакцини утворюється імунітет на туберкульоз, і організм стає несприятливим до цього захворювання. Протитуберкульозне щеплення роблять немовлятам (на 5-6-й день життя у пологовому будинку) та у 7  років після проби Манту (туберкулінова проба). Імунітет до цієї хвороби після щеплення зберігається 7-10 років, але щеплення не дає 100% захисту від захворювання. Якщо дитина, яка контактує з хворим на туберкульоз, все ж таки захворює, то перебіг хвороби більш легкий.

Хіміопрофілактика

     Ефективним і важливим методом визнана хіміопрофілактика. Вона зменшує можливість виникнення захворювання у декілька разів. Хіміопрофілактика, насамперед, передбачає захист тих, хто живе поруч з хворими на відкриту форму туберкульозу. Вона попереджає загострення захворювання у людей, які мають сліди перенесеного туберкульозу і знаходяться у несприятливих умовах.

Укріплення імунітету

   Важливим профілактичним заходом є укріплення імунітету. Для цього треба дотримуватися установленого гігієнічного режиму, відповідного віку учня, принципів раціонального харчування з достатньою кількістю вітамінів та мінеральних речовин. Бажано займатися фізичними вправами на свіжому повітрі, загартовуватись, відмовитись від шкідливих звичок, що послаблюють захисні сили організму.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *