Колегія (грудень 2017). Доповідь «Про хід виконання у місті комплексної програми «Освіта Конотопа» в частині реалізації завдань щодо розвитку дошкільної освіти» на засідання колегії відділу освіти Конотопської міської ради 26.12.2017

У місті функціонує 14 дошкільних навчальних закладів та два навчально-виховних комплекси, де виховується 2985 дітей. З 01.05.2016 року відповідно до рішення сесії Конотопської міської ради до мережі дошкільних закладів міста був включений Підлипненський дошкільний навчальний заклад «Колосок», який до цього часу фінансувався за рахунок бюджету Підлипненської сільської ради. Охоплення дітей різними формами дошкільної освіти складає 86,2 %.

Загальна потужність місць в ДНЗ складає 2298. При загальної кількості дітей у дошкільних навчальних закладах міста 2985 дітей при даній потужності  на 100 місцях виховується 128 дітей. З  метою зняття  перевантаженості дошкільних навчальних закладів відділом освіти розроблені поетапні шляхи збільшення кількості місць у ДНЗ за рахунок ущільнення внутрішніх площ, відкриття додаткових дошкільних груп та груп  короткотривалого перебування  для дітей, охоплення  їх соціально-педагогічним патронатом та іншими альтернативними формами здобуття дошкільної освіти.

У 2016 році вдалося збільшити кількість місць у ДНЗ міста шляхом  відкриття додаткових груп. Але питання перевантаження груп залишається проблемним. Це стосується практично всіх дошкільних навчальних закладів міста. При нормативній чисельності 15 дітей у групі молодшого дошкільного віку, 20 дітей у групі старшого дошкільного віку,  в групах налічується 22-24 та 26-28 дітей відповідно. Залишається потреба у  відкритті додаткових груп у дошкільних навчальних закладах районів «Сім вітрів», «Житловий масив», «КВРЗ» тощо.

На виконання  ст.12,14, 16 Закону України «Про дошкільну освіту», спільного наказу МОН України та МОЗ України від 27.03.2006 року №240/165 «Про затвердження порядку комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу» приведена у відповідність мережа груп компенсуючого типу з урахуванням фактичного стану здоров’я дітей та їх психофізичного розвитку, де виховується 312 дітей, що складає 80% від потреби.

У місті функціонує 20 груп компенсуючого типу. На даний час існує потреба у відкритті додаткових логопедичних груп у ДНЗ №5 «Сніжок», ДНЗ №8 «Волошка» та логопедичних пунктів у ДНЗ №14 «Калинка».

Щороку, відповідно до рішення  виконавчого комітету, проводиться облік дітей дошкільного віку по мікрорайонах, закріплених за навчальними закладами. Статистика свідчить, що  проблема  охоплення дітей дошкільною освітою у найближчі роки залишається. Станом на 1 вересня 2017 року дітей 3-річного віку – 783, 4-річного – 727,  5-річного – 683, 6-річного – 745.

На виконання наказу МОН України від 29.11.2012 №1345 «Щодо затвердження результатів експерименту з впровадження в загальноосвітніх закладах та органах управління освітою експерименту «ISUO 2012» у Конотопі успішно працює Єдина державна електронна база «Освіта», у рамках якої проводиться електронна реєстрація дітей до дошкільних навчальних закладів. Це значно спростило, вдосконалило та зробило прозорою процедуру влаштування дитини до ДНЗ.

Станом на червень 2017 року на електронній черзі на 2017-2018 навчальний  рік перебувало 728 дітей. До дошкільних навчальних закладів з черги були влаштовані усі діти, які потребували влаштування  на 2017-2018 навчальний рік.

На базі всіх дошкільних навчальних закладів протягом року працюють постійно діючі консультативні центри, де проводиться  роз’яснювальна робота  серед батьків і громадськості щодо здобуття дітьми дошкільної освіти. Дошкільними навчальними закладами здійснюється соціально-педагогічний патронат сімей, у яких діти (в тому числі з вадами психофізичного розвитку) здобувають дошкільну освіту вдома. Станом на грудень 2017 року соціально-педагогічним патронатом, консультативними центрами та позашкільними закладами охоплено 44 дитини дошкільного віку. Ця форма здобуття дошкільної освіти здійснюється педпрацівниками ДНЗ на безоплатній основі.

Відповідно до змісту, форм та методів навчально-виховної діяльності, дошкільні навчальні заклади обрали пріоритетні напрямки роботи:

У дошкільних навчальних закладах працюють 122 гуртка, які відвідують  1482 вихованці. Робота гуртків здійснюється вихователями на безоплатній основі. У лютому 2018 року запланована перевірка діяльності гуртків у ДНЗ міста.

Додаткові освітні послуги надаються в 10 ДНЗ, ними охоплено 236 дітей. Батьки надають перевагу вивченню дітьми  англійської мови та заняттям хореографією.

Дошкільні навчальні заклади фінансуються з міського бюджету. Протягом останніх 3 років збільшилось фінансування дошкільної галузі за рахунок підвищення заробітної плати працівників.

Крім того, одним з джерел фінансування є кошти спецрахунку, до якого входять визначена Законом України «Про дошкільну освіту» доплата батьків за харчування у розмірі 60% та плата за додаткові освітні послуги, які надаються дітям за бажанням батьків згідно статті 23 Закону України «Про дошкільну освіту».

Відповідно до  розпорядження міського від 28.03.2016 № 101-ОД «Про впорядкування окремих питань фінансово-господарської діяльності дошкільних навчальних закладів міста», у дошкільних навчальних закладах міста заборонено збір коштів з батьків вихованців для забезпечення видатків з поточного ремонту та утримання дошкільних навчальних закладів.

У 2016 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №395 за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку було  придбано дитячі ігрові майданчики у ДНЗ №2 «Вербиченька» та ДНЗ №7 «Золотий ключик» на загальну суму 118 тис.грн. У 2017 році ігрові майданчики встановлено на території ДНЗ №3 «Теремок», ДНЗ №6 «Струмочок», ДНЗ «Колосок» та НВК. У січні 2018 року заплановано встановлення іще трьох ігрових майданчиків.

На сьогоднішній день дитячими меблями ДНЗ забезпечені на 93%, ігровими посібниками – 82%, іграшками згідно обов’язковому переліку – 82%, спортивним обладнанням – 87%. У 2018 році залишається потреба у придбанні шаф для роздягалень, дитячих ліжок, лав, необхідна заміна матраців, подушок, ковдр та постільної білизни.

Протягом 2017 року здійснено цілий ряд капітальних та поточних ремонтів.

Господарською групою відділу освіти здійснюється постійний моніторинг стану будівель дошкільних навчальних закладів та роботи життєзабезпечуючих мереж. Потребують капітальних ремонтів:

– ДНЗ №3 «Теремок» – капітальний ремонт фасаду  (була проведена реконструкція системи тепловідведення);

– ДНЗ№8 «Волошка» – на даний час здійснюється капітальний ремонт харчоблоку;

– ДНЗ№10 «Ялинка» – проводиться реконструкція будівлі;

– ДНЗ №11 «Вітерець» – капітальний ремонт фасаду;

– ДНЗ№13 «Веселка» – капітальний ремонт приміщень.

На постійному контролі відділу освіти, Управління Держпродспоживслужби в м.Конотопі, відділу контролю міської ради знаходяться питання організації  харчування у дошкільних навчальних закладах. З 01.11.2016 встановлена вартість харчування у розмірі 26 грн. для дітей віком від 3 років та 22 грн. для дітей віком до 3 років. Також встановлений чотириразовий режим харчування шляхом введення полуденка.

Виходячи з цього збільшився відсоток виконання норм харчування здійснюється в середньому на 89% (порівняно з 73% минулого року). Але через подорожчання основних продуктів харчування відсоток виконання норм харчування знизився до 82.

Запорукою успішної діяльності дошкільного навчального закладу є якісний кадровий склад. Навчально-виховний процес в ДНЗ міста забезпечують  336 педагогів. Серед них 247 осіб закінчили вищі навчальні заклади ІІІ-V рівнів акредитації, 85 – І-ІІ рівнів акредитації, заочно навчаються 29 осіб. У 2017-2018 навчальному році 8 педагогічних працівників продовжують навчання для здобуття другої вищої освіти за фахом. Але кадрове забезпечення дошкільних закладів залишається проблемним питанням.

З метою забезпечення умов для розвитку особистості вільної, креативної, комунікабельної, здатної розв’язувати нестандартні завдання  з педагогами дошкільних навчальних закладів міста вивчаються та впроваджуються  у виховний процес інноваційні технології.

На належному рівні організоване впровадження сучасних методик та технологій організації навчально-виховного процесу у відповідності з   Базовим компонентом дошкільної освіти — Державного стандарту дошкільної освіти у новій редакції. Дошкільні навчальні заклади забезпечені  методичними посібниками та навчальними програмами для організації навчально-виховного процесу. За результатами співбесіди з керівниками дошкільних навчальних закладів, у червні 2017 року, з метою визначення стратегії розвитку закладів було поставлено завдання щодо активізації роботи по впровадженню у навчально-виховний процес інноваційних технологій.

Протягом року проведено низку семінарів та засідань методичних об’єднань вихователів ДНЗ, де розглядалися  різні напрямки підвищення ефективності роботи закладів.

Поповнений банк даних передового педагогічного досвіду. Матеріали передового педагогічного досвіду, які узагальнені на обласному рівні протягом останніх 2-х років, налічують 3 авторські методичні розробки занять, 2 програми гуртків. Дані матеріали  висвітлюються у фахових виданнях на місцевому, обласному та Всеукраїнському рівнях. Поповнюється банк даних педагогічного досвіду та удосконалюється зміст та методична робота з педагогічними працівниками. Раз на 2 роки проводиться міський конкурс педагогічної майстерності «Вихователь року». Проведення конкурсу заплановано у лютому 2018 року.

У 2014 році Конотопський ДНЗ №7 «Золотий ключик» посів ІІ місце в обласному конкурсі на кращий дошкільний заклад з організації оздоровлення, ДНЗ №8 «Волошка» зайняв І місце в обласному конкурсі «Гармонія руху». У 2015 та 2016 роках у конкурсі «Гармонія руху» м.Конотоп впевнено тримає І місце завдяки злагодженій та системній роботі ДНЗ №1 «Орлятко» та ДНЗ №3 «Теремок». Також ДНЗ №1 «Орлятко» у 2016 році посів ІІ місце у конкурсі на кращий дошкільний заклад з організації управлінської діяльності. ДНЗ №12 «Райдужний» у 2016 році здобув ІІ місце в обласному конкурсі з організації оздоровлення. Також вихователь Конотопського НВК «Казка» Скляр Людмила Миколаївна у 2016 році стала лауреатом обласного конкурсу на кращу методичну розробку. У 2016-2017 навчальному році роках у конкурсі «Гармонія руху» ДНЗ №1 «Орлятко» знову посів ІІ місце в обласному етапі. Методична розробка вихователя ДНЗ №4 «Сонечко» Федоренко Т.О. отримала ІІ місце в обласному етапі. Сайт Конотопського НВК отримав диплом лауреата за інформаційне наповнення.

Проте залишаються проблемні питання у функціонуванні дошкільних навчальних закладів, а саме:

  • недостатня кількість кваліфікованих фахівців: вихователів зі спеціальною (дошкільною) освітою, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, музичних керівників, хореографів;
  • невиконання норм харчування;
  • перевантаження груп тощо.

Виходячи з викладеного, вище вважаю за необхідне продовжувати роботу щодо оптимізації мережі та матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів міста, збільшення охоплення дітей дошкільною освітою, поліпшення якості змісту освітніх послуг у дошкільних закладах.

 

Головний спеціаліст відділу освіти                                      О.П. Гуминська

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *